Właściwa higiena intymna nie tylko daje nam uczucie świeżości i poprawia samopoczucie, ale też pozwala na skuteczną profilaktykę infekcji i podrażnień. Trudno w to uwierzyć, lecz zbyt mocna „dbałość” o czystość może nam przysporzyć więcej złego niż dobrego. Dzieje się tak, ponieważ zbyt częstym myciem niszczymy naszą naturalną florę bakteryjną. Jak myć miejsca intymne? O czym warto pamiętać przy okazji codziennej pielęgnacji? Postaram się Wam przybliżyć ten kobiecy rytuał.
Higiena intymna od najmłodszych lat
Pewne nawyki po prostu trzeba sobie wyrobić. Już młode dziewczynki są ciekawe swojego ciała i procesów w nim zachodzących. Nie ma w tym nic dziwnego. Przed mamami jednak duże, ale bardzo ważne wyzwanie – przekazanie swoim córkom praktycznej wiedzy dotyczącej, jak myć miejsca intymne. Nie unikaj odpowiedzi na to pytanie, a raczej staraj wytłumaczyć swojemu dziecku, jak ważna jest dla niego higiena intymna. W ten sposób zagwarantujesz swojej córce dobre samopoczucie i zmniejszysz ryzyko wystąpienia infekcji teraz i w przyszłości.
Pamiętaj, każda kobieta jest inna, nie każdej z nas odpowiadają te same kosmetyki i preparaty służące do pielęgnacji miejsc intymnych. Warto też wiedzieć, że higiena intymna powinna zostać dopasowana do zmienności cyklu miesiączkowego oraz ewentualnej podatności na infekcje. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, których należy przestrzegać.
Po pierwsze, dobry płyn …
Płyn do higieny intymnej powinien mieć właściwe pH. Właściwe, to znaczy takie, które zbliżone jest do tego panującego w pochwie (tzn. w granicach 3,8 do 4,2). Jeśli, któryś ze składników spowodował u Ciebie kiedyś podrażnienie zwróć uwagę, aby nie znajdował się on w kolejnych kosmetykach. Ucz się na błędach i unikaj ich powtarzania. Pamiętaj, że swoje wątpliwości dotyczące danej substancji i jej ewentualnego drażniącego wpływu możesz zawsze skonsultować z lekarzem ginekologiem.
Wzmożona higiena intymna – kiedy konieczna?
Każda z nas przechodzi czasem momenty, kiedy nasz organizm jest wyjątkowo podatny na wszelkiego rodzaju infekcje. Dzieje się tak m.in. w okresie ciąży, menopauzy czy też połogu albo przy niektórych schorzeniach (np. cukrzyca, która sprzyja infekcjom drożdżakowym). Wtedy warto stosować preparaty stworzone na bazie pałeczek kwasu mlekowego. Konieczna jest bowiem wówczas szczególna dbałość o odbudowę naturalnej flory bakteryjnej, która najlepiej chroni nas przed wszelkimi czynnikami wywołującymi infekcje.
Tylko bieżąca woda!
Jak myć miejsca intymne? Pamiętaj, aby okolice intymne myć zawsze pod bieżącą wodą, najlepiej dwa razy dziennie. Oczywiście podczas menstruacji można częściej, jednak nie należy z tym przesadzać, zawsze tyle, ile trzeba. W tym przypadku ważna jest znajomość własnego ciała, co na pewno pomoże Ci dostosować pielęgnację okolic intymnych do indywidualnych potrzeb. Niewskazane jest przy tym stosowanie gąbek, ponieważ na ich powierzchni gromadzi się wiele bakterii. Dobrze, jeśli w łazience będziesz miała jeden ręcznik przeznaczony tylko i wyłącznie do higieny intymnej.
Co po umyciu?
Po umyciu i osuszeniu miejsc intymnych, załóż bieliznę z naturalnej tkaniny, najlepiej bawełnianą. Dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać. Więcej na temat tego, jaką bieliznę należy nosić, dowiesz się w kolejnym artykule.
Do przeczytania wkrótce!
Diana Piech