Wiele kobiet sądzi, że upławy to po prostu każda wydzielina z pochwy. To duży błąd, który często wywołuje niepotrzebną panikę i same zaczynamy doszukiwać się problemów związanych ze sferą intymną. Zatem, co to są upławy i jak je rozpoznać?
Upławy, to nic innego jak nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Jest to więc jeden z objawów, który świadczy o tym, że Twoje zdrowie intymne zostało zagrożone. Po czym je rozpoznasz? Przede wszystkim po niewłaściwym kolorze lub/ i konsystencji.
Nie każda wydzielina z pochwy to upławy
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta lub lekko biaława. Nie ma zapachu lub ma delikatną, przyjemną woń w pierwszej połowie cyklu. Kiedy wyschnie, przypomina żółty krochmal. Zazwyczaj nie odczuwamy dyskomfortu związanego z jej wypływem. Jeżeli wyczuwasz wydzielinę wypływającą z pochwy, nie musi to od razu być oznaką upławów.
Zauważyłaś, że ilość wydzieliny z pochwy nagle się zwiększyła? To wcale nie musi być niepokojący objaw. Obfity, bezbarwny, ciągnący się śluz pojawia się w czasie owulacji. Z kolei gęsty i grudkowaty, o białym zabarwieniu bezpośrednio przed miesiączką. Powinnaś zacząć się martwić dopiero wówczas, gdy ta wydzielina ma inny niż zwykle kolor lub nieprzyjemny zapach.
Upławy – jak je rozpoznać
Ważne jest, abyś miała świadomość własnego ciała i procesów w nim zachodzących. Infekcja intymna poprzedzona jest licznymi sygnałami, jakie wysyła Twoje ciało. Musisz obserwować na bieżąco kolor i konsystencję wydzieliny. Czerwona lampka powinna zapalić się, gdy ma ona konsystencję:
- Pienistą
- Wodnistą lub gęstą
- Serowatą
- Grudkowatą
Te niepokojące objawy, to oznaki upławów. Jak widzisz, wydzielina przy infekcji intymnej znacząco różni się od tej, z którą masz do czynienia na co dzień, dlatego bez problemu ją rozpoznasz.
Infekcje intymne, a upławy
Przy okazji warto wiedzieć, jaka wydzielina pojawia się najczęściej przy infekcjach i stanach zapalnych pochwy:
- Przy grzybicy: najczęściej białe, gęste, serowate (o konsystencji twarożku). Zdarzają się też obfite, rzadkie lub wodniste. Cechą charakterystyczną jest w tym wypadku neutralny zapach.
- Przy rzęsistkowicy i innych pasożytach: żółtozielona (czasem białoszara), obfita, nierzadko pienista o nieprzyjemnym zapachu.
- Przy zakażeniu Chlamydia Trachomatis: śluzowata, ropna.
- Przy zakażeniu bakteryjnym: żółta, zielona lub brunatna o charakterystycznym rybim zapachu.
To może być również alergia!
Obfita wydzielina z pochwy, ból oraz obrzęk i zaczerwienienie sromu mogą również być objawami alergii. Jeśli dotknie Cię tego typu problem, w pierwszej kolejności zmień proszek do prania na bardziej delikatny. Zrezygnuj ze środków do higieny intymnej na rzecz czystej wody. Być może to właśnie któryś z nich wywołuje u Ciebie takie objawy. Do prania bielizny możesz użyć mydła lub płatków mydlanych. Są one dużo delikatniejsze w porównaniu z tradycyjnymi środkami piorącymi. Uczulać mogą też podpaski lub wkładki higieniczne. Szczególnie te nasączane środkami zapachowymi.
Już teraz wiesz, co powinno Cię niepokoić, a co jest normą i świadczy o prawidłowym funkcjonowaniu Twojego układu rozrodczego. Upławy, to problem, który łatwo rozpoznać już w początkowej fazie, dlatego przyglądaj się sobie i zatroszcz się o swoją kobiecość.
Do przeczytania wkrótce!
Diana Piech